Barva na plechovou střechu

Plechová střecha patří k časté pokrývce domů v ČR. Nejenže se jedná o levnou střešní krytinu, ale zároveň je oblíbená pro svou rychlou instalaci.

Co je však jednou z nevýhod plechových střech? Tak, jak je potřeba natírat kovové prvky na Vašem domu, je potřeba se starat také o plech, který pokrývá Vaši střechu. 

Pravidelné obnovování nátěru je nutné ze dvou důvodů:

  • nejdůležitější je, aby střecha plnila svou funkci.  Tzn., po nějaké době je potřeba střechu znovu natřít barvou na plechovou střechu, aby nezačala korodovat a postupem času se netvořily v plechu díry způsobené korozí. 
  • Druhá, méně důležitá (avšak pro mnohé neopomenutelná), estetické hledisko střechy. Nová barva dodá střeše lesk, jiskru, sytost. Váš dům tak bude hýřit novotou.

V současné době je na trhu celá řada barev na plechové střechy. Před použitím je potřeba si přesně přečíst návod a postupovat podle instrukcí. Pokud budete dodržovat postup nátěru, barva vám prodlouží trvanlivost a správné fungování všech ochranných složek barvy.

Na očištěnou plechovou střechu je možné použít dvousložkovou epoxidovou základní barvu, na kterou poté nanesete dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu ve stejném odstínu. Existují však nátěry, které je možné aplikovat i bez podkladové barvy.

Kdy je nejvhodnější natírat střechu?

Před natíráním plechové střechy musí být povrch suchý. Teplota vzduchu by neměla být nižší než 5 stupňů Celsia. Pozor na ranní rosu, která by neměla narušit čerstvě natřený povrch. Při zarosení totiž barva ztrácí lesk a získává nežádoucí světlý odstín.

Nejen nízká teplota, ale také příliš vysoká teplota je nežádoucí pro nátěr střechy. Nedoporučuje se natírat střechu, pokud teplota plechu překročí padesát stupňů Celsia.

Nejvhodnějším obdobím k nátěrům střech je proto konec léta a podzim, kdy sluneční svit není tak intenzivní.

Jak připravit střechu na nátěr?

Před samotným nátěrem je potřeba plechovou střechu řádně očistit.

1. zbavit ji starého nátěru

2. řádně vyčistit

Barvu nanášejte pouze na dobře očištěný podklad, aby se s ním barva dobře spojila!

Zapomeňte na ocelové kartáče!

Namísto "oceláku" zkuste vysokotlaký čistič - wapku, která vytváří tak silný proud vody, který smete ze střechy zbytky starého nátěru, prach, povrchovou korozi a další nečistoty.

Jakmile je střecha zbavena nečistot, doporučuje se povrch ještě odmastit, např. roztokem saponátu.

Rady a tipy

Vlivem střídání venkovních teplot, dochází u plechových střech ke značnému rozpínání a smršťování. Je tedy žádoucí vybrat pro nátěr plechové střechy barvu, která má schopnost udržet vysokou míru elasticity.

 

 

Fotogalerie