Břidlice – břidlicová střecha

Břidlice je přírodním materiálem černé až šedé barvy, který je dobře štípatelný. Právě z těchto důvodů se z něho tak lehce vyrábějí tenké desky použitelné jako střešní krytina nebo obkladový materiál. Svými vlastnostmi překvapuje již několik staletí a vše napovídá tomu, že břidlicová střešní krytina nikdy nevyjde z módy. Její využití je vhodné jak pro výstavbu nové střechy, tak i pro rekonstrukci.

Jak se břidlice zpracovává

Břidlice se zhotovuje štípáním v tloušťce 5 mm. Jeden metr čtvereční váží okolo 20 až 25 kilogramů (při jednom pokrytí). Pokud majitel střechy zvolí krytí dvojité, musí počítat s navýšenou hmotností 27 až 33 kilogramů. Vyhotovuje se ve dvou úpravách v pravém a levém provedení. Levé provedení se pokládá zprava doleva a pravé provedení zleva doprava. Břidlice se dá položit na jakýkoliv tvar střechy a to i v obtížnějších segmentech, jako je například úžlabí nebo volská oka.

Estetická hodnota břidlicové střešní krytiny

Břidlicové střešní krytiny jsou na jednu stranu vysoce praktické, ale slouží i jako dekorativní prvek. Právě pro svou navýšenou eleganci jsou oblíbené již mnohými předešlými generacemi. Sami si povšimněte, že touto střešní krytinou se může pochlubit celá řada historických budov. Břidlice se samozřejmě využívá i jako obklad - dokonce dokáže i danou místnost celkem úspěšně odhlučnit.  V některých případech se používá i jako vnitřní nebo venkovní dlažba. Břidlicové střechy se vyznačují vyšším leskem.

Barva břidlice

Břidlice má sice sametový lesk, ale v drtivé většině případů se chlubí černým až šedým odstínem. Pokud se obsahově navýší trojmocné železo, přechází barva břidlice až do zelené, fialového nebo červeného odstínu.  V některých momentech se tyto barvy dokonce přirozeně prolínají a vytvářejí nezaměnitelnou souhru odstínových variací.

Hodí se břidlice na střechu?

Jak již bylo řečeno výše, především historické budovy používají břidlici jako střešní krytinu, a to především z estetických důvodů. Pro běžné rodinné domy není břidlice nejvhodnějším pokrytím, a to především kvůli vysoké hmotnosti a pořizovací ceně.

Na jaké střechy se břidlice hodí

Břidlice jako přírodní materiál se hodí například na srubové domy. Samozřejmě ji lze využít a jakýkoliv typ domu. Břidlice má sice dlouhou životnost a předesílá stálobarevnost, ale je to přírodní materiál, který se musí někde vytěžit, zpracovat převést. Je nutné se tedy připravit na mnohem vyšší pořizovací cenu.

Výhody střechy z břidlice

  • Je nepromokavá a dokáže odolávat nepřízni klimatických podmínek i jeho náhlým změnám.
  • Mimo jiné se může pochlubit zvukově i tepelně izolačními vlastnostmi.
  • Břidlicové střechy si dokážou zachovat opravdu dlouhou životnost a při tom si uchovat své vlastnosti.

Nevýhody břidlicových střech

  • Asi nejcitlivější nevýhodou je v tomto případě vysoká pořizovací cena v porovnání s například s tradiční pálenou keramickou taškou, která dokáže nabídnout i další výhody krom těch, které nabízí břidlice.
  • Další nevýhodou je také vysoká hmotnost.