Eternitová střešní krytina

Eternitová střešní krytina byla vynalezena již v letech 1899 průmyslníkem Ludvíkem Hatscheckem, což je olomoucký rodák. V České republice se úplně poprvé eternitová střešní krytina objevila až v letech 1921 a ihned dostala obchodní název Eternit. Základní součástí patentované eternitové výroby je rozvlákněný osinek, voda, cement a další přísady. Osinková vlákna totiž dokážou v cementu působit jako železo, čímž výrobek získal obrovskou pevnost v ohybu. A právě v nich se skrývá největší kámen úrazu, jelikož osinková vlákna mají nepříznivý negativní vliv na zdraví všech lidí v bezprostřední blízkosti tohoto materiálu.

Vlastnosti eternitové střešní krytiny

Eternitová střešní krytina z azbestovým obsahem od 8 do 12 % se používala v České republice od třicátých let minulého století. Své uznání si získala především pro svou odolnost vůči povětrnostním vlivům, vodě i ohni. Právě pro tyto vlastnosti se výrobek stal velmi vyhledávaným a zároveň i oblíbeným u celé řady zájemců.

Zákaz výroby eternitové střešní krytiny

Není se tedy čemu divit, že byl vyhlášen celoplošný zákaz na výrobu střešní krytiny, ale i dalších výrobků s obsahem azbestu. Kromě střech se z tohoto materiálu stavělo i bytelné oplocení nebo i kompletní obvodové pláště budov.

Nebezpečí eternitové střešní krytiny

Eternitová střešní krytina je řazena do skupiny silně vázaných azbestů - přičemž azbestová vlákna jsou pevně zakotvena v pojivu, čímž je v tomto případě cement. Samovolné unikání nebezpečných látek do ovzduší je v případě eternitové střešní krytiny opravdu malé, ale pouze za předpokladu, že je vaše střešní krytina ve výborné fyzické kondici.

Jakmile váš eternit začne vykazovat známky zvětrávání nebo dokonce mechanického poškození, je dobré se ho na dobro zbavit a nahradit jej bezpečnější střešní krytinou jako je například tradiční pálená keramická taška nebo taška betonová.

Postup pří výměně eternitové střešní krytiny

Jakmile shledáte, že vaše eternitová střešní krytina dosluhuje a stává se nebezpečnou pro vás i vaše okolí, je třeba při likvidaci postupovat zodpovědně. Je nutné si uvědomit, že pokud se chystáte rekonstruovat nebo jinak manipulovat s azbestovým materiálem, musíte k tomuto úkonu mít povolení od místně příslušného stavebního úřadu.

Nejlépe, když se pak obrátíte na specializovanou stavební společnost, která s odstraněním azbestové střešní krytiny má zkušenosti. Jakmile si odborníky objednáte, nemusíte se o žádné papírování již starat a rovnou se těšit z bezproblémové a rychlé likvidaci.

Likvidace svépomocí

Pakliže nechcete utrácet nebo nemáte finanční prostředky na objednání služeb odborné společnosti, lze přistoupit k likvidaci svépomocí. I tak se nevyhnete součinnosti autorizovaného stavbyvedoucího, který dohlédne na bezchybný pracovní postup. Je to dáno tím, že platné zákony České republiky neumožňují odstraňování azbestových materiálů svépomocí bez jakéhokoliv dohledu.