Hambálkový krov

Hambálkový krov je symbolem budov s historickým podtextem. Tento systém se používal již v raném středověku, při čemž si svou oblíbenost zachoval až do počátku 19. století. Za sníženou reputaci mohou nové technologie a příchod důmyslnějších projektových dokumentací. Neznamená to však, že by se již vůbec nepoužíval. Podívejme se na vlastnosti a výhody tohoto krovu a sami se rozhodněte, jestli by byl právě pro tu vaší stavbu ideálním řešením.

Hambálkový krov

Využití hambálkového krovu

Hambálkový krov byl v minulosti hodně využívanou krovovou soustavou pro své skvělé vynášecí vlastnosti. Nejčastěji se využíval při výstavbě stodol a objektů s velkým rozpětím střechy. V moderní době se již setkáváme s mnohem sofistikovanějšími rodinnými domy a již nebylo potřeba hámbálkový krov tolik používat. Poznáte ho již na první pohled od silnice, jelikož se hodně podobá rovnostrannému trojúhelníku. Pokud tedy někde spatříte vysokou střechu podobnou těmto tvarům, můžete si být takřka jistí, že se jedná o hambálkový krov.

Výhody hambálkového krovu

Hambálkový krov má především estetickou funkci. Výhody nalezneme i v tom, že dokáže zmenšit rozpětí krokví a tím přenést tah i tlak. Krov se pak stane mnohem stabilnějším a zároveň i pevnějším, než je tomu u ostatních typů soustav. Majitelé jeho odolnost využijí například při zhoršených klimatických podmínkách.

Jak se hambálkový krov staví

Předem upozorňujeme, že výstavba hambálkového krovu je celkem složitá a je potřeba k ní přistupovat se vší trpělivostí. Určitě není vhodná pro laiky, vždy si opatřete zkušené tesaře, kteří s tímto typem krovu mají už nějaké zkušenosti. Hambálkový krov a postup realizace se v dnešní době vyučuje pouze na vysokých školách. Je tedy vhodné zajít přímo za profesionální společností či odborníkem, který vám zhotoví návrh dle vašich požadavků. Vždy se zohledňuje velikost rozpětí střechy, nebo zda chcete krokve připevnit ke stropním či vazným trámům. Všechny tyto informace následně vytvářejí kompletní 3D nákres.

Kolik hambálkový krov stojí

V případě, že se rozhodnete hambálkový krov stavět svépomocí, připravte se na studování odborných podkladů. K tomu je třeba poskytnout nemalé množství času a také nervů. Nákup materiálu na zhotovení celého krovu bude stát okolo 100 tisíc korun. Nezapomeňte zakoupit elektrický hoblík, motorovou pilu, kladivo, metr a dláto. To je dalších pár tisíc korun. Pokud si objednáte služby tesaře, připravte si dalších 20 až 30 tisíc navíc.  Rozhodnout se můžete i pro jednodušší a menší provedení hambálkového krovu, což vám přinese podkrovní prostory o polovinu levněji a navíc bude celá realizace mnohem rychleji zhotovena. Pamatujte, že spokojenost se pochopitelně odráží od výběru odborníků, kteří vám s realizací pomohou.