Jak vybrat střešní krytinu

Výběr střešní krytiny patří k nejdůležitějším investicím každého stavebníka. V případě, že má investor šťastnou ruku, bude mu střecha sloužit několik generací. Vybere-li však stavebník nekvalitní krytinu, bude muset řešit řadu nepříjemností. Jak tedy zvolit optimální krytinu?

Vybrat lehkou střešní krytinu za nízkou cenu, nebo investovat do stabilních a odolných materiálů? „Každý stavebník, i pokud disponuje pouze omezeným rozpočtem, by měl při volbě konkrétní krytiny vždy zvážit poměr cena : výkon a podle něj se rozhodnout,“ říká Jiří Frídl, uznávaný specialista v oblasti střech. „Nízké okamžité pořizovací náklady totiž automaticky neznamenají, že investor ve výsledku opravdu ušetří. Při výběru krytiny je nutno zohlednit životnost a odolnost, systémové doplňky, praktičnost při rekonstrukcích a dalších zásazích do krytiny.“

ŽIVOTNOST NĚKOLIK GENERACÍ A ODOLNOST V KAŽDÉM POČASÍ

Optimální střešní krytina by měla mít životnost, deklarovanou výrobcem či dodavatelem, minimálně několik desítek let. Certifikovaní výrobci střešních tašek, jako je Tondach, Bramac, KM Beta či Mediterran, uvádějí životnost až 100 let. „Střešní krytina by měla být odolná jak vůči UV záření, tak proti mrazu, sněhu či kroupám, souhrnně proti mechanickému tlaku, a též nehořlavá a mrazuvzdorná. Stavebník by neměl zapomínat ani na možnost umístění dostatečného množství tepelné izolace do skladby střešního pláště, což bývá problémem u plechových krytin, a to z důvodu ohřívání plechu,“ vysvětluje Frídl.

POZOR NA KONDENZUJÍCÍ VODU A NEFUNKČNÍ TĚSNĚNÍ

Uživatel by se již při výběru střešní krytiny měl snažit eliminovat riziko kondenzující vody. Ta se často vyskytuje na rubové straně plechových krytin a působí negativně na konstrukci laťování a podstřeší. Investor by měl také včas myslet na problémy s kotvením jednotlivých dílců krytiny, s nimiž se bude potýkat, pokud zvolí krytinu z nekvalitního plechu. „Kotvení plechové krytiny se provádí pomocí šroubů s podložkou a těsněním do místa, ve kterém teče nejvíce vody. Těsnění dlouhodobě nefunguje, což se ale zpravidla projeví až ve chvíli, kdy tímto místem zatéká. Latění, do kterého je krytina kotvena, se následně znehodnocuje a střechu může poškodit každý silnější vítr,“ vysvětluje Frídl.

STŘECHA PRO KOMFORTNÍ BYDLENÍ, NEBO BUBNOVÁNÍ PŘI KAŽDÉM DEŠTI?

Často opomíjenou, ale pro komfortní bydlení zcela zásadní vlastností střešní krytiny je její hlučnost při dešti a kroupách. Pokud uživatel špatně snáší hluk a preferuje klidné bydlení bez ohledu na povětrnostní podmínky, měl by raději sáhnout po jiné krytině než po plechu. V opačném případě se může stát, že na hluk citlivější obyvatelé se za deštivé noci vůbec nevyspí.

SERIÓZNÍ DODAVATELÉ A MOŽNOST UPLATNIT REKLAMACI

Při volbě konkrétní střešní krytiny by měl investor myslet také na možnost budoucí reklamace. Zejména v příhraničních oblastech totiž nejsou výjimkou případy, kdy si stavebník objedná střešní krytinu od zahraniční společnosti, kterou následně, pokud se na střeše objeví defekty, není možné dohledat a reklamaci u ní uplatnit. Uživatelé, kteří si chtějí podobné zklamání ušetřit, by tedy měli vybírat střešní krytinu pouze od zavedených výrobců a dodavatelů. Toto riziko lze navíc eliminovat i tak, že investor zvolí střešní krytinu z odolných materiálů typu betonových či pálených tašek, které bezpečně splňují normy a disponují řadou certifikátů kvality a životnosti.