Jakou střešní krytinu nejlépe využít na vikýře

Jakou střešní krytinu nejlépe využít na vikýře

Vikýř bezesporu zlepšuje obytný komfort podkrovního prostoru a zároveň ho velmi citlivou formou prosvětluje. Oblíbenost této stavební úpravy je mezi samotnými majiteli domů stále větší, a to i přes to, že se v mnohých případech jedná o dražší řešení.
K nejčastěji viděným typům vikýře jednoznačně patří pultová nebo sedlová varianta. Dokonce se nemusíte obávat ani různorodého sklonu střech, hodí se pro většinu z nich.

Co je to vlastně vikýř

Vikýř je nadstřešní konstrukce, která má za úkol prosvětlit a rovněž zvětšit obytný podkrovní prostor. Na první pohled se od klasického střešního okna odlišuje tím, že má svou vlastní přídavnou konstrukci vyčnívající ze střešního pláště. Díky tomuto důmyslnému řešení lze získat pár čtverečních metrů navíc. Vyvarujte se však složitějším tvarům a raději se rozhodněte pro elegantní a zcela nenápadný styl, který nebude působit zbytečně agresivně.

Kde je nejlepší místo pro vikýř

Aby se vikýř stal estetickou chloubou vašeho domu, je nutné pro něho vybrat dokonalé umístění. Při hledání optimálního místa volíme stranu dále od štítové zdi a taktéž bereme v úvahu rozpoložení oken a dveří ve spodním podlaží. Nejlepším místem pro vybudování vikýře se stává pomyslná osa stavebních otvorů v dolním patře. Vikýře vždy dělejte stejné a pokud jich plánujete větší počet, zvažte, zda nebude lepší je spojit v jedno těleso. Odpadne vám práce s oplechováváním nemalého počtu stran a sníží se tak riziko zatékání po špatně provedené řemeslnické práci.

Jak navrhnout správnou střešní krytinu

Střešní krytina na vikýři se navrhuje s ohledem na předpokládaný sklon této specifické konstrukce. Esteticky nejlepší volbou je samozřejmě výběr naprosto stejné krytiny, která bude použita po celé ploše střechy. Pro takovou realizaci je nutné, aby sklon střechy vikýře splňoval předepsané podmínky. Velice častý problém se objevuje v nedostatečném nízkém sklonu. Pokud chcete střechu z tradičních pálených tašek, musí sklon umožnit položení střešní krytiny s těsným nebo vodotěsným podstřeším. Sklon 10° a méně, je určený spíše pro falcované plechy - měď, titan zinek, barevný pozink, hliník. Od 3° sklonu sáhneme po asfaltových pásech nebo PVC fólii.

Pultový vikýř

Jeden z nejčastěji vídaných vikýřů, který je charakteristický tím, že má pouze jednu střešní rovinu s menším sklonem střechy než má střecha daného objektu.  Přední strana vikýře může být buď vyzděná nebo je tvořena dřevěnou sloupovou konstrukcí. Pultové vikýře doporučujeme pokrýt keramickými taškami, betonovou střešní krytinou, štípaným šindelem, eternitem nebo břidlicí.

Sedlový vikýř

Pokud budeme chtít najít rozdíl mezi pultovým a sedlovým vikýřem, tak snad jen v jeho středové části. Někteří klienti se dožadují nižšího spádu střechy, v takovém případě musíme namísto klasických krokví použít seříznuté fošny ve sklonu, který požadujeme. Za předpokladu, že budeme chtít zachovat klasický spád střechy, nesmíte opomenout na zdárné vyřešení průniku vody dvou střech, jelikož mezi plochou střechy a střechy vikýře vznikne úžlabí. Pro tento typ můžeme použít naprosto shodnou střešní krytinu jako je tomu u pultového vikýře.

Betonová a keramická střešní krytina je u nás nejoblíbenějším materiálem na pokrytí střech i na zastřešení vikýřů. Tento typ s ohledem na svou hmotnost však vyžaduje pevnější nosnou konstrukci. Zde závisí pouze na architektovi, aby výsledek nepůsobil příliš masivně a vzhled keramické či betonové střešní krytiny měl správné proporce.