Je vlnitý plech vhodný pro vaši střechu?

Vlnitý plech je pro mnohé symbolem civilizací třetího světa, určitě známe typické panoramata brazilských slamů nebo nepálských vesniček. Ať už je tomu jakkoliv, vždy se jednalo o velice dostupnou a finančně nenáročnou střešní krytinu, která podléhá celkem jednoduché montáži.

V těch nejchudších zemích se výhody tohoto takřka nerozbitného materiálu využívají až do dnes. Podívejme se však na použití plechové krytiny v našich končinách. Nachází tento typ střešní krytiny vůbec nějaké uplatnění nebo jsou výhody ve velkém potlačeny materiálovými nedokonavostmi.

Použití vlnitého plechu na střechu

Použití vlnitého plechu je celkem rozmanité a není svázáno pouze s pokládkou na připravené střešní latě. Jednotlivé díly se dají využít i k cílenému opláštění budov, zejména pak administrativních a průmyslových staveb. Vlnitý plech tak nabízí zajímavé a finančně dostupné řešení pro všechny, kteří hledají bezúdržbový fasádní plášť.

Jsou vhodné i jako střešní krytina?

Plechová krytina rozhodně splňuje všechny požadavky na moderní vzhled. Tento střešní materiál dokáže ve svém vrcholovém provedení dokonale imitovat klasickou pálenou tašku. Nutno podotknout, že vzhled nedokáže vyvážit ostatní nedostatky, o kterých si povíme níže. Mezi další výhody bezesporu patří nízká materiálová hmotnost, dají se tedy využít i na starší domy. Určitě stojí za zmínku, že jejich pokládku zvládnete i svépomocí.

Proč se o vlnité plechy i klasickou plechovou střešní krytinu nezajímat

Pod plechovou krytinou dochází mnohem častěji ke kondenzaci par. V případě, že není pod krytinou aplikována fólie, může voda skapávat přímo na zateplení. Materiál je náchylný ke korozi, proto se na této krytině objevují bílé i červené korozní zplodiny. Když už se bavíme o nevýhodách plechových krytin, musím se zmínit o barevné nestálosti. Hodně často se pak setkáváme s nutností plechovou střešní krytinu předčasně vyměňovat.

Ještě než se rozhodnete pro nejvhodnější typ střešní krytiny, uvědomte si, že se jedná o dlouhodobou investici, kde nemá cenu podléhat novodobým trendům, ale raději sáhnout po osvědčených materiálech. Jen tak získáte střechu, která vám poskytne odpovídající zázemí pro spokojený a bezpečný život. Vlnitý plech je tak vhodný výhradně jako střešní či stěnový profil pro průmyslové nebo občanské budovy.