Mech na střeše

Častým problémem, který se může ohledně střechy vyskytnout, je mech na střeše. Objevují se i další organické nečistoty jako řasy, plísně a houby. Mech se často objevuje na zastíněné střeše, která je natočená k severu. Příčinou bývá vlhko a také prašné prostředí. Objevuje se jak na porézním povrchu, tak i na hladkých taškách. Vlhkost, která se pod mechem drží, poškozuje kvalitu krytiny. Likvidace mechu na střeše patří k důležité péči o střechu. 

Jak tedy účinně odstranit mech ze střechy?

Nejdříve je dobré střešní krytinu mechanicky očistit za použití: špachtle, rýžové metly, rýžového kartáče, ocelového kartáče, apd.

  • Odstranění pomocí Skalice modré - roztoku Síranu měďnatého

Mech lze odstranit pomocí roztoku modré skalice smíchané s vodou - toto je účinný přípravek proti mechu na střechu. Na postřik se používá třeba stříkací pistole na barvy, zahradní konev nebo postřikovač na stromky. Postřik se provádí za suchého počasí. Koncentrát lze namíchat podle návodu výrobce. Po namíchání má roztok světle modrozelenou barvu. Používá se v poměru cca 500 g na 10 l vody. Někdy se vzápětí po postřiku používá ještě uhličitan sodný, který je známý i jako soda na praní. Tento způsob je však neekologický, navíc způsobující korozi měděných opaků a klempířských materiálů.

  • Proužek měděného plechu

Někteří klienti mají dobré zkušenosti s umístěním měděného plechu v horní části střechy. Ten se umístí po celé délce a jeho šířka je cca 4 cm. Oxidací plechu se uvolňuje měděnka, která za deště stéká po střešní krytině, a tím likviduje mech na střeše. Pásek se rozpadne až po mnoha letech. U vlnitých střešních krytin však vzniká efekt barevných pruhů.

  • Chemické přípravky i v rámci prevence

Na trhu existuje spoustu chemických přípravků, které se aplikují přímo na střešní krytinu a měli by tak mech zlikvidovat. Nebo se nanášejí ještě před samotnou pokládkou, v rámci prevence, vždy ale se souhlasem výrobce krytiny.

  • Střešní krytiny odolné proti mechu

Je dobré myslet dopředu, a tvorbě mechu zabránit zakoupením vhodné střešní krytiny, která je mechu vzdorná. Ideální variantou je glazovaná či engobovaná pálená taška, která na povrchu nemá nerovnosti. Voda tak z tašky stéká směrem dolů a nečistoty nemají prostor se usazovat.  Mech tím pádem nemá na čem růst.