Nejlepší využití vaznicové střechy

Plánujete výstavbu rodinného domu a nevíte pro jaký typ střechy se rozhodnout? Na trhu se objevuje několik možností poskytující nejrůznější způsoby zakončení ochranného prvku stavebního objektu. Jednou z nich je i vazníková střecha, která se mezi staviteli osvědčuje především u nízkopodlažních budov, kde není v plánu výstavba půdního prostoru. Vytvoření takového místa je totiž pod vazníkovou konstrukcí přímo nevhodné, naopak převládá celý soubor ostatních výhod, které hovoří jasnými signály pro zvolení tohoto typu střech. V tomto článku si je postupně odhalíme.

Kde jsou vazníkové střechy ideální

Vazníkové střechy jsou ideální u všech typů staveb, které budou sloužit jako přístřešek, altán nebo tolik oblíbená pergola vytvářející optimální podmínky pro posezení s přáteli. Tento typ lze za určitých podmínek samozřejmě využít i při výstavbě rodinného domu s podkrovním prostorem. Je nutné se ale připravit na o něco větší investici z důvodu doplnění nosné konstrukce o vnitřní podporu.

Vazníková střecha výhody

Vazníková konstrukce je lehká a navíc jí montážní dělníci rychle smontují. Největší výhoda tedy spočívá v rychlosti pokládky a výsledné ceně tohoto typu zakončení stavby. Je to dáno především nižší spotřebou dřevěného materiálu.

Krovová konstrukce se tedy logicky využívá všude tam, kde je hlavní požadavek na vytvoření většího půdního prostoru. Pro nadměrnější plochy je pak nejlepším způsobem zastřešení lamelová konstrukce poskytující volnou ruku při výběru jakéhokoliv tvaru. Přidanou hodnotu naleznete i v celkovém vzhledu a estetičnosti.

Nejvhodnější materiál

Nejčastějším používaným materiálem je kvalitní nehoblované řezivo, jehož tvárnost a způsoby opracovaní dovolují se přizpůsobit i specifičtějším požadavkům majitele takového domu. Nesmí se však opomenout na řádné ošetření základovým nátěrem a impregnací zamezující šíření hub, plísní a napadení dřevokazným hmyzem. Taková ochrana se dá sjednat jak na chemické, tak i přírodní bázi.

Napojování vazníkové střechy

Nevýhoda spočívá v náročnějším způsobu propojování střechy. Mnohem jednoduší postup nabízí klasická konstrukce z betonu nebo oceli.

Vazníky sbíjené hřebíky - na pohled příznivější metodika působící mohutnějším dojmem. Počítejte s vyšší hmotností konstrukce a cenou za materiál i práci, jelikož je nezbytné zdvojovat pásové pruty.

Styčníkové desky - jedná se o typické desky s prolisovanými trny, které ze statistického hlediska dokážou přinést až 30% úsporu materiálu. Určitě oceníte mnohem jednoduší podmínky potřebné k realizaci takové varianty. Konstrukce je postavena rychleji a navíc umožňují vytvářet i atypičtější tvary.

Dražší i levnější varianta

Vazníkové střechy jsou tedy vhodné pro rozlehlejší haly nebo sedlové střechy k rodinným domům, kde je jejich pořizovací cena trochu vyšší. Mnohem efektivnější využití nacházejí u střech sloužících jako přístřešek v podobě pergol nebo altánů.