Pálená střešní krytina
(pálená taška)

Pálená keramická taška představuje klasiku mezi skládanými střešními krytinami pro šikmé střechy. Ani postupem času či vývojem nových technologií neztratila nic ze své krásy ani praktické stránky.

Patří ke střešním krytinám s dlouhou životností, která může dosáhnout až 100 let. Řadíme ji do skupiny skládaných střešních krytin.

Výroba pálených keramických tašek

V současnosti se pálené keramické tašky vyrábějí na těch nejmodernějších cihlářských zařízeních. Jejich výchozími surovinami jsou vytěžené jíly a hlíny, ty se následně suší a vypalují. Jedná se tedy o ekologicky šetrné výrobky. Výslednými výrobky jsou klasické režné tašky bez povrchové úpravy, takové, jak je známe hlavně z českého venkova.

Jejich obrovskou výhodou z ekologického hlediska je jejich recyklovatelnost. Jakmile doslouží svému účelu, dají se znovu využít. Ovšem než doslouží, může to trvat až sto let, protože jejich životnost je opravdu velmi dlouhá. Keramické tašky mají navíc vynikající akumulační vlastnosti hluku.

Povrchové úpravy keramických tašek

V souvislosti s povrchovými úpravami pálených tašek přicházejí v úvahu dva základní typy povrchových úprav: engobaglazura. V těchto případech se na již vysušenou tašku nanese směs rozplavených jílů a také vybraných oxidů železa. Ty pak tašce dodají náležitý pololesklý povrch – jedná-li se o engobu, a vysoce lesklý povrch v případě tašek glazovaných. Stupeň lesku tašky ovlivňuje poměr sklovitých příměsí obsažených v jílech. Po prodělaných povrchových úpravách jsou tašky ještě podstatně hladší než běžné režné tašky. A právě takto povrchově upravené keramické tašky jsou vysoce odolné vůči usazeninám různého typu, například mechu, lišejníkům, atd. Vlivem postupu výroby jsou keramické tašky stálobarevné.

Hmotnost tašek a jejich rozměry

1m2 střešní krytiny z pálených tašek se pohybuje obvykle mezi 35 – 45 kg. Vyšší hmotnost na 1m2 mívají pouze klasické bobrovky. Keramické tašky se na náš trh dostávají buďto jako velkoformátové, těch je na 1m2 potřeba 11 až 12 ks. V případě maloformátových tašek je to 14 – 15 kusů/m2

Obvykle se keramické tašky používají na střechy se sklonem 22 - 40°. V případě vytvoření vhodného podstřeší je lze pokládat i na nižší střešní sklony.

Většina pálených keramických tašek při pokládce dovoluje posun, což umožňuje přizpůsobit počet řad tašek s ohledem na délku krokve. Další výhodou je v případě  rekonstrukcí střech, kdy díky tomu v mnoha případech lze nové tašky pokládat na původní laťování.

Výhody pálené krytiny

Hlavní výhodou pálené střešní krytiny je obrovská trvanlivost, která je známá již více jak 1000 let. Výrobci deklarují padesátiletou záruční lhůtu. Z dlouhodobého sledování však víme, že tato hranice neodpovídá skutečnosti, životnost je totiž mnohem vyšší. Pálená taška je mimo jiné i mimořádně mrazuvzdorná a pevná, což je dáno důmyslnou technologickou výrobou. Pálené tašky se rovněž vyznačují skvělou odolností vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu a krupobití. Barva zakoupených tašek je po celou dobu neměnná a dlouhodobě odolává působení přírodních vlivů. Jedná se o ekologicky a zdravotně nezávadný produkt.

Nevýhody pálené krytiny

Pálené tašky jsou zárukou kvalitního užitného komfortu, který se po celá staletí stává hlavní devízou tohoto odvětví. Jen málo kdo by jim mohl něco vytknout. Ostatní střešní krytiny stále převyšuje, přeci jen se nepatrné nevýhody naleznou. Ta první se skrývá v poměrně vyšší ceně, než je tomu u alternativních možností. Rovněž je nutné se zaměřit na výstavbu robustnějšího a pevnějšího krovu, jelikož se jedná o krytinu ze segmentu těžšího materiálu.