Plastová střecha nebo klasická keramická taška

Novodobé trendy jednoznačně nahrávají imitacím tradičního materiálu. Nejčastěji se sahá do oblasti recyklovatelného plastu. Tímto materiálem se dnes nahrazuje celá řada sortimentu, proto se není čemu divit, když došlo i na střešní krytinu. Dokáže však svou technologií pokládky a vlastnostmi opravdu nahradit klasickou keramickou krytinu, nebo se jedná jen o určitý kompromis odlehčující peněžence? Na tyhle otázky vám odpovíme v následujících řádcích. Nejdříve si však plastovou krytinu představme z trochu bližší perspektivy.

Plastová střecha a její rozdělení

Nejznámější a zároveň nejpoužívanější imitací jsou plastové břidlice, tašky nebo plastové šindele. Výsledek je pohledově takřka k nerozeznání od skutečného provedení. Plastové produkty se  navíc vyznačují skvělými vlastnostmi jakou je například lehkost a pochopitelně nižší pořizovací náklady. Společně s tím není třeba stavět tak robustní krov, jelikož plastová střecha svou hmotností tuto konstrukci příliš nezatěžuje krytina představuje pouze část zatížení se kterým je nutné počítat. Ale pozor, při projektování je potřeba brát v potaz možnost zatížení sněhem, takže ne jen střešní krytina určuje potencionální váhu celé střechy.

Z čeho se plastová střecha vyrábí

Plastová střešní krytina se v drtivé většině případů vyrábí z recyklovaných plastů a dokáže imitovat prakticky jakýkoliv běžně dostupný sortiment. Pro snížení celkem vysoké hořlavosti se do výrobního procesu přidávají speciální přísady. Pokládka plastové střešní krytiny je možná na střechy od sklonu 20°.

Vlastnosti plastové střechy

Plastová střešní krytina má své výhody i nevýhody. Výhodou je pořizovací cena a její hmotnost. Není však moc odolná vůči povětrnostním vlivům a někdy může docházet k jejím deformacím. Často také ztrácí svou barevnost v důsledku působení UV záření. Co je však její nejhorší vlastností, že není odolná vůči požáru. Její životnost je stanovena výrobci od 20ti do 50ti let, ale zatím se nepoužívá tak dlouho na trhu, abychom dokázali s jistotou říct, že opravdu tolik let vydrží.

Nové technologie už sice přicházejí s přídavnými směsmi, které dokáží plastovou krytinu udržet více odolnou vůči výše zmíněným externím vlivům, přesto se však ve své kvalitě nevyrovná keramické krytině.

Montáž plastové střechy v porovnání s keramickou střešní krytinou

Montáž plastové střešní krytiny je jednoduchá a zvládnete ji svépomocí. Díky její lehké hmotnosti je dobře manipulovatelná a nepotřebuje tak silnou střešní konstrukci. Výrobci sice prodávají veliké kusy plastové krytiny, což se může zdát jako výhoda rychlého zastřešení. Avšak čím větší plát, tím vice se deformuje (zkroutí). I u plastové střechy je často nutnost celoplošného bednění nebo hustého střešní laťování. Mezi jednotlivými prvky musí být dostatečná mezera z nutnosti diletace.

Keramické tašky se pokládají tradičním způsobem. Časová náročnost je srovnatelná nebo nižší než pokládka plastové střechy. Výhodou u keramické tašky je navíc například výměna poškozené tašky za druhou. Je jednodušší měnit jednu tašku, než celý pás.

Nevýhody plastové střechy

Plastová střešní krytina má nevýhodu právě ve své imitaci, je tedy určená pouze pro takovou klientelu, která dokáže tuto vizuální podobu překousnout. Ať už jde o jakkoliv zdárně provedenou kopii tašek nebo například eternitu, vždy se při bližším prozkoumání rozdíl nalezne. Mezi další nevýhody patří i mnohem vyšší hořlavost než je naměřena u jiných krytin.

Z důvodu působení povětrnostních vlivů a UV záření se postupem času mění barevnost střechy. Právě pro tyto důvody se plastová střecha doporučuje spíše na pergoly, přístřešky a další nenáročné stavby.

Pro jakou střechu se nakonec rozhodnout

Pokud disponujete finančními prostředky, určitě sáhněte po tradičním páleném materiálu, díky němuž budete mít jistotu celoživotní záruky. Pálená keramická střešní krytina je z pohledu životnosti a propůjčených vlastností mnohem lepší, za to je finančně více náročná.