Plastová střešní krytina

Současné trendy vedou k tvorbě plastových imitací takřka všech druhů výrobků a zboží, je tedy jasné, že ani střešní krytiny nezůstaly v tomto směru stranou. Vzhledem k tomu, že materiály na plastové bázi využíváme dennodenně, stávají se i součástí našich domů, konkrétně nahrazují tradiční střešní krytiny.

Jejich vizuální podoba je takřka k nerozeznání od originálních materiálů.

Různé druhy plastových střešních krytin

Pravděpodobně nejznámějším typem imitace svého přírodního předchůdce je plastová břidlice. Tuzemští výrobci ji dodávají v několika odlišných formátech. Dalším typem plastových střešních krytin jsou imitace betonových tašek, které jsou pohledově k nerozeznání od těch skutečných. Ale ani takový materiál, jako je dřevěný šindel nebo eternit nezůstal bez své plastové imitace.

Ač každá z nich vypadá jinak, mají jedno společné, a to je lehkost a zároveň nižší pořizovací náklady, ve srovnání s krytinami z originálních  materiálů. Tyto nesporné výhody je předurčují k použití při rekonstrukcích střech a rovněž při pokrývkách nových střech, které mají subtilnější krovy.

PLASTOVÁ BŘIDLICE

Plastová břidlice se na našem trhu objevuje v mnoha různých typech provedení. K jejím nejcharakterističtějším vlastnostem se řadí tvárnost, jednoduchá pokládka a také pochůznost a navíc i odolnost vůči růstu mechů.

Plastové krytiny jsou bezúdržbové, dobře odolávají mechanickému poškození například v podobě krup. Co se týče pravidel pokládky, princip odpovídá pokládce břidlicových a eternitových krytin. Některé plastové krytiny mají svá specifika, která jsou odlišná ve způsobu pokládky. Mohou být totiž přišroubovány například měděnými šrouby do plnohodnotného bednění. Tím se stává taková plastová střešní krytina ještě více odolnou vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Tyto typy krytin jsou doporučovány zvláště do horských oblastí, kde se musí střechy často vyrovnávat s prudkými poryvy větru.

Česká plastová šablona je imitací eternitu a navíc je opatřena takzvanou vodní bariérou, která zabraňuje vzlínání vody. Jsou-li na střešní konstrukce montovány pláště z plastů, je třeba vždy provést protivichrovou ochranu. Co se týče provedení střešních detailů, mohou být použity jak plastové doplňky, tak klasické klempířské doplňky.

PLASTOVÉ TAŠKY

V případě plastové náhražky betonových střešních krytin se jedná o materiál s nízkou nasákavostí,  který je vyráběn se směsi křemičitého písku a drcených pet lahví. Jeho nejlepší vlastnosti jsou nenasákavost, velká pevnost a dlouhodobá odolnost vůči vlhkosti i mrazu. Plastové tašky mají oproti betonovým trojnásobně vyšší únosnost při výrazně nižší hmotnosti. Klasické základní betonové tašky mají hmotnost mezi 4 – 4,5 kg, ovšem plastové pouhých 2,5 kg.

PLASTOVÝ ŠINDEL 

Plastový šindel je přesnou kopií takzvaného Drdlíkova dřevěného šindele. Jedná se o český patent, jenž byl vyvinut jako střešní krytina a obklad, s tím, že jeho použití je všestranné. Využívá se tedy nejen jako střešní krytina rodinných domů, či chalup a chat, ale rovněž jako obklad stěn a soklů. Pokud se využijí navíc plastové doplňky typu úžlabí a nároží, je možné s plastovým šindelem pokrývat, ale i obkládat mnohem složitější tvary.

Hmotnost šindele je cca 400 g , a na 1 m2 je jich potřeba asi 20 ks. Dlouhá životnost je hlavní předností plastového šindele. Pro plastové šindele nejsou problémem ani náhlé změny teplot (plast obecně má výraznou teplotní roztažnost, proto změny teplot budou negativní ). Vzhledem k vysoké ceně klasických  dřevěných  šindelů jsou tyto plastové finančně dostupnější náhražkou, která je vidět občas již i v horských lokalitách. 

Nevýhody plastové střechy?

  • Střechy z plastu nikdy nebudou vypadat jako střechy s jinou střešní krytinou (keramika, betonová taška či šindel..).
  • Další nevýhodou je vysoká hořlavost.
  • Změna původní barevnosti vlivem  povětrnosti - zejména UV záření

Obecně se plastová krytina používá spíše na pergoly než na rodinné domy.

Fotogalerie