Plastová střešní taška

V dnešní době, při velkých možnostech volby materiálů téměř ve všech odvětvích stavebnictví, se nelze divit, že tento trend dorazil i mezi střešní krytiny.

Kromě klasických pálených nebo betonových tašek lze pro pokládku střechy zvolit také plastový materiál.

Plastové střešní krytiny se na našem trhu objevili v devadesátých letech a našly si své příznivce. Bývají vyrobeny z nových nebo častěji z recyklovaných plastů, které bývají obohaceny o různé přísady sloužící třeba k ochraně před UV zářením nebo snižující hořlavost.

Plastové tašky mají proti klasickým páleným nebo betonovým taškám několik výhod, ale i nevýhod:

Mezi výhody plastové tašky patří:

  • jsou lehké,
  • dobře odolávají povětrnostním vlivům,
  • jsou ekologické,
  • a také podstatně levnější.

Pro svoji nízkou váhu se dají dobře použít i u starších střech bez nutnosti výměny krovů. Ale i u nových střech nabízejí úsporu dřevního materiálu – odlehčené krovy a slabší laťování, což se projeví na ceně.

Jejich váha je pro nenasákavost materiálu stabilní a neměnná (nepřijímají ani 1% vlhkosti). Z toho vyplývá další výhoda, a sice že plastová taška nepracuje, nekroutí se a ani nijak nemění svůj tvar.

Plastovým taškám v instalaci nebrání ani nižší sklon střechy (začínající na 15°), kdy například u kovových desek dochází k větší korozi díky stojící vodě v prolisovaných prohlubních šablony.

Další výhodou plastových tašek je, že ve většině případů se s ní pracuje stejně jako s obyčejnou skládanou střešní krytinou a na střechu se usazuje osvědčeným způsobem. Není tedy problém sehnat řemeslníky, kteří by tuto tašku uměli položit.

Na českém trhu existuje mnoho firem zabývajících se výrobou i pokládkou plastových střešních tašek a dostupné je velké množství variant, typů a barev. Každý si tedy může vybrat dle svých konkrétních parametrů a požadavků. 

Nevýhody plastové střešní tašky:

  • střechy z plastu nikdy nebudou vypadat jako střechy s jinou střešní krytinou (keramika, betonová taška či šindel..),
  • změna původní barevnosti vlivem  povětrnosti - zejména důsledkem UV záření,
  • další nevýhodou je vysoká hořlavost. Přestože se přidává do směsi přípravek, který mírní hořlavost, přece jen je střecha z plastu daleko více hořlavá než betonová či keramická taška.

 

Fotogalerie