Plechová střecha nebo klasická pálenka

Stojíte před rozhodnutím, jestli si na svou střechu zvolit plechovou střešní krytinu nebo raději sáhnout po klasické pálené tašce?

Plechová střecha

Plechová střešní krytina se na celosvětovém trhu začala prosazovat až po roce 1990. Mají za sebou takřka 30 letou tradici, takže ještě doposud čekají na řádnou časovou prověrku, která nakonec poukáže na jejich skutečnu životnost. Ta se momentálně opírá o pouhé spekulace výrobců a dalších zastánců. Plechová střešní krytina je opatřena průmyslově naneseným ochranným nátěrem, který bohužel nevykazuje takových kvalit. Ručnímu nátěru se prostě nic nevyrovná. Takový ochranný plášť se nesmí ničím narušit, jelikož by hrozila pozdější korodace. Všechny plechové krytiny jsou opatřeny nátěrovou hmotou.

Výhody plechové krytiny

Ze samostatného pohledu by se pár výhod samozřejmě našlo. Ovšem při porovnání s pálenou taškou jsou tyto výhody několikrát převýšeny právě tímto tradičním a lety prověřeným materiálem.

Výhodou plechové střechy je například nízká hmotnost, čímž je urychlena celková realizace pokládky. Tuto vlastnost ocení i majitelé starších domů, kde již krov nedisponuje tak velkou nosností a není moudré vytvářet příliš velké zatížení. Plechové krytiny tedy nabízejí úsporu finančních prostředků i při výstavbě krovu, jelikož není potřeba objednávat tak široké hranoly a další dřevěný materiál.

Nevýhody plechové krytiny

Plechová krytina má celou řadu nepříjemných nevýhod. Rozhodně nedisponuje ideálními tepelně izolačními vlastnostmi a zároveň se prokazují zhoršenými akumulačními schopnostmi. Kromě jiného se zde setkáváme s vysokým difuzním odporem. Pokud se chcete pro plechovou střechu opravdu rozhodnout, nezapomeňte, že mají výrazně zhoršenou pochůznost, hluk za deště je větší než u jiného typu pokrývky, životnost není zdaleka tak dlouhá jako u klasické pálené tašky.

Pálená střešní taška

Tento tradiční materiál není třeba příliš dlouze představovat. Stále se jedná o nejrozšířenější a zároveň nejpoužívanější krytinu po celém světě. Stavitelé a projektanti samozřejmě vědí, proč tomu tak je. Pálená střešní krytina předkládá všem svým majitelům nadstandardní vlastnosti a navíc jsou již několika generacemi prověřené. Vydrží i sto let.

Výhody pálené střešní tašky

Tradice této krytiny je stará více jak 1000 let. Hlavní výhoda spočívá v její trvanlivosti. Nenechte se zmást padesáti letou zárukou, skutečná životnost je několikanásobně vyšší. Za dlouhověkostí stojí především moderní technologické postupy a použité kvalitní suroviny při výrobě. Pálené tašky jsou mimo jiné i odolné vůči UV záření, kyselým dešťům i krupobití. Barva tašek je v průběhu jejich věku neměnná a dokáže odolávat i působení přírodních vlivů. Pálená taška se řadí do segmentu přírodních produktů, nezpůsobuje korozi na okapech a mají nálepku EKO.

Nevýhody pálené střešní taška

Dokonce i tak tradiční produkt, jakým pálená taška bezesporu je vykazuje určité nevýhody, které jsou odrazem jejich výhodných vlastností. Z důvodu své odolnosti jsou samozřejmě těžší než plechová krytina, takže je zapotřebí vystavět pevnější a robustnější krov. Tím se zvyšuje i celková cena stavebních prací.