Plechové střechy: cena versus kvalita

Úkolem každé střechy je ochrana interiéru i před těmi nejextrémnějšími povětrnostními podmínkami. Na trhu se objevuje celkem pestré množství jednotlivých typů a variant střešní krytiny od těch nejrozporuplnějších materiálů až po ty nejvěrnější imitace.

Jedním z takových netradičních materiálů je i plech a střešní krytina z něho vyrobená. Je sice pravdou, že plechová střešní krytina předkládá svým potencionálním zájemcům celkem zajímavé výhody, ovšem odvrácená strana mince má také co říci.

Oblíbenost plechových střech

V minulosti nebyla tato střešní krytina nikterak oblíbená a každý se jí raději vyhnul. Tedy až do té doby, než se výrobci nepokusili na trh přinést vylepšený produkt v mnoha variacích a provedeních. V té chvíli se o plechovou střechu zvedla vlna zájmu, která rozdělila lidi na dva tábory - fanoušky a odpůrce.

Výhody plechové střechy

Oproti minulosti je tato střešní krytina mnohem odolnější. Jádro zhotovené z ocelového plechu je pozinkované a ošetřené akrylovou pryskyřicí, přírodním kamenným posypem a základní barvou. Mimo jiné se na trhu objevuje i velké množství tvarů v rozličných barevných variací.

Jedním z nejzákladnějších představitelů plechové střechy je holandská vlnovka, ale rovněž se setkáme s věrohodnými imitacemi dřevěné došky, pálené tašky nebo břidlice. Určitě oceníte i snížené nároky na pokládku u jednoduchých sedlových střech (formou velkých pásů). U složitějších staveb jako jsou vikýře, nároží, úžlabí, střešní okna je však pokládka složitější.

Nevýhody plechové střechy

Plechová střecha však disponuje i obrovským množstvím nevýhod, které její na první pohled vůdčí postavení na trhu silně poškozují. V konečném důsledku zjistíte, že se jedná o obyčejnou krytinu výhodnou pouze pro svou nízkou hmotnost a pořizovací cenu. Plechová krytina se znehodnocuje již neodborným skladováním v délce přesahující dva měsíce.

Při pokládce plechové střechy se nesmí zapomenout na zvukovou vodivost plechu, takže při krupobití se citlivější povahy prostě nevyspí. Plechovou krytinu je taktéž nutné poměrně brzy vyměnit pro její barevnou nestálost.

Cena versus kvalita plechové střechy

Plechové střešní krytiny se do hledáčku zákazníků dostávají především pro svou nízkou pořizovací cenu. Dávejte si však pozor, jelikož v každém segmentu se naleznou kvalitnější a méně kvalitní výrobky. Pokud chcete ušetřit nákupem plechové střešní krytiny, pečlivě prozkoumejte profil firmy a zjistěte si i nějaké reference.

Šetřit v úsporné oblasti se opravdu nevyplácí, zaměřte se proto na technické dokumentace krytiny. Vyžádejte si přesné informace o zárukách, tloušťce plechu a také o typu povrchové úpravy. Ve své podstatě je plechová střecha při nákupu dražší než ostatní skládané tvrdé krytiny.

Záleží pouze na vašich propočtech, jestli se vyšší investice spojená s nákupem krytiny a nesporné nevýhody nestanou jasným vodítkem k nákupu klasického typu tvrdých krytin.