Podbití střechy

Jak na podbití střech

Přesahy střech jsou z praktického hlediska nedocenitelným pomocníkem při ochraně vnějších stěn domu. Dokážou fasádu ochránit před nepříznivými klimatickými podmínkami, ovšem na druhou stranu se cena stavby může prodražit. V tomto článku se podíváme, jaký materiál na podbití střechy použít, a jakým způsobem se to vlastně dělá.

Zvolit správný materiál je prvním krokem

Materiálů k podbití se na trhu nachází hned několik. Mezi ty nejstandardnější bezesporu patří dřevěné nebo plastové palubky popřípadě OSB či Cetris desky. Po pravdě řečeno se nedá takto od stolu říci, že právě Cetris deska je lepší než plastová palubka a naopak. Objasněme si výhody jednotlivých materiálů a odhalme, které budou pro váš dům nejlepší volbou.

Podbití střechy dřevem

Jedná se o nejtradičnější materiál používaný k podbití střech. Značnou nevýhodou je fakt, že se tento materiál musí pravidelně kontrolovat a udržovat. Jen za těchto předpokladů dokáže sloužit celá desetiletí. Bez řádné péče se vám již po několika letech ozvou první problémy v podobě plísní a vlhkosti. Dřevo je oblíbené pro svůj přírodní vzhled a navíc umožňuje opakovanou renovaci.

Podbití plastem

Na druhé straně se o své slovo hlásí plastové palubky, které se sice renovovat nedají, ovšem disponují navýšenou odolností vůči nepřízni klimatických podmínek. Mají tedy mnohonásobně vyšší životnost. Rovněž se vyznačují nízkou hmotností, takže se s nimi při montáži lépe manipuluje. Horší je to se skladováním, které musí být naprosto suché, stinné a rovné. Pokud plastové palubky vystavíte slunci při teplotách nad 26 °C, zvyšuje se zde riziko deformace.

Podbití OSB deskami

OSB desky jsou tvarově stálé a mají vysokou odolnost proti požáru. Nedeformují se vlivem změn vlhkosti vzduchu, tak jak to známe u dřevěných palubek. V některých případech se hodí, že díky specifické struktuře dřeva se dají přichycovat vruty a hřebíky těsně od okraje bez jakékoliv známky poničení. OSB desky zvládnete přichytit i svépomocí. Následně se na ně dá tapetovat, malovat nebo je natírat do požadovaných barev.

Podbití cetris deskou

Posledním nejčastěji používaným materiálem je Cetris deska. Ve své podstatě se jedná o materiál na podobné bázi jako je dřevo. Cetris desky se vyrábějí lisováním dřevitého odpadu v podobě třísek. Velkou výhodou je odolnost vůči plísním, proto se hodí do oblasti s navýšenou vlhkostí a častějšími srážkami. Cetris desky jsou hygienicky nezávadné, odolné vůči požáru a dokonalým izolantem zvuku.

Svépomoc nebo požádat o pomoc?

Podbití střech se dá samozřejmě zvládnout svépomocí, jelikož nejde o žádnou složitou úlohu. Najmutí společnosti je však komfortnější zvláště pro klienty, kteří nemají dostatečné množství času nebo si nemohou pomoci z důvodu zdravotní indispozice. Pokud se do toho chcete pustit svépomocí, nejjednodušší variantou jsou dřevěné palubky, ke kterým není třeba žádné speciální nářadí.

Dávejte si pozor

Palubky za žádných okolností nedotlačujte silou, mají do sebe zapadat bez jakýchkoliv komplikací. V profilech se vždy ponechává vůle do maximální šíře 10 milimetrů. Rovněž doporučujeme ponechávat mezeru při zasouvání jednotlivých palubek do sebe v hodnotě jednoho milimetru. Montáž je díky systému pero-drážka snadný. Ve své podstatě postačí, když první vložené palubce odříznete pero a následně pokračujete v nasouvání.