Jak vybírat střešní krytinu při rekonstrukci
Už při výpočtu orientačních nákladů mějme na paměti, že například vedle tašek budou třeba další montážní prvky, například dnes obvykle i krajové tašky, odvětrávací tašky nebo hřebenáče, větrací komínky a hlavice, případně zábrany proti nepříjemnému sesuvu velkého množství sněhu, prosvětlovací či bleskosvodové prvky, střešní fólie, větrací pásy proti proniknutí ptáků a hlodavců a mnoho dalších součástí.
Důkladně je třeba zkontrolovat i stav podstřešního trámoví a v případě potřeby ho ošetřit vhodným impregnačním prostředkem proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Tesař nebo pokrývač by měl rozhodnout, zda není potřeba vyměnit střešní latě, části krovu, nebo krov zpevnit.
Vsaďte na ucelený systém
Na střešní slátaniny z komponentů různých výrobců podle toho, kde, za kolik a co vůbec investor sehnal, je věru smutný pohled. Ještě smutnější kapitolou je však často vlastní řemeslná práce. Přitom prakticky všichni renomovaní výrobci nabízejí kompletní systém střešních prvků. A rozhodně neprohloupíte, pokud střechu domu od projektu až po pokrytí kompletně zrealizuje odborná, nejlépe výrobcem přímo proškolená firma. Kromě garance na výrobky totiž získáte i záruku na střechu jako takovou. To rozhodně není málo…
Barva pod kontrolou
Při pokládce je třeba pečlivě kontrolovat barevný odstín jednotlivých šarží výrobků a brát tašky současně z několika palet. Estetické „vady na kráse“ se při odlišných odstínech v ploše snadněji rozptýlí, zatímco různobarevné pruhy působí velmi rušivě.
Záleží i na sklonu střechy
Vedle tašek v mnoha provedeních, ať už pálených (keramických) nebo betonových, lze střechu pokrýt osvědčenou břidlicí nebo šindelem, ale zrovna tak vláknocementovými deskami, krytinami z pozinkovaného plechu s barevnou úpravou, bitumenovými dílci na bázi asfaltových pásů, pro které se užívá název bonnský nebo kanadský šindel.