Střešní krytina na pergolu

S jarní sezónou přichází i zajímavá volba v podobě zbudování venkovního posezení pod pergolou. Kdo by se nechtěl oddávat večernímu rozjímání u praskajícího dřeva nebo vůni z pečeného masa? O tom však tento článek není, my se budeme zaměřovat na vhodné střešní krytiny, které se aktuálně doporučují na pergolové zastřešení.

Zatímco domům svými vlastnostmi jednoznačně vévodí keramické a betonové střešní krytiny, v této oblasti raději sáhneme po jiných alternativních typech krytin. Jaké jsou tedy možnosti zastřešení tohoto okrasného stavení?

Komůrkový polykarbonát

V dávných dobách se pro zastřešení pergol používaly nevábně vzhlížející neprůhledné asfaltové lepenky nebo žlutý sklolaminát. Teprve až s příchodem nových technologií se na trhu objevily polykarbonátové desky, jejichž využití ve stavebnictví je celkem rozmanité. Díky své navýšené odolnosti vůči rozbití za současného zachování nízké hmotnosti a snadné opracovatelnosti je tato krytina mezi lidmi oblíbená. Polykarbonát chrání před nevlídným počasím i sluncem.

Sklolaminátové desky

Na rozdíl od polykarbonátu dokážou danému prostoru vdechnout mnohem přirozenější odstín světla. To je dáno použitým materiálem - polyesterovou pryskyřicí, která je vyztužena skelným vláknem. Žluté zabarvení v kombinaci se skelným vláknem propouští přirozené, teplé a zároveň příjemné světlo. Hlavní výhodou je opravdu nízká pořizovací cena a rozmanitý výběr barevných odstínů. Pozor, nelze vytvořit strukturovaný povrch pro rozptyl světla. Právě z těchto důvodů se hodí pouze na zastřešení přístřešků než posezení.

Rákos

Ano, i tento ryze přírodní materiál se po mírném opracování a úpravě dá využít jako vhodná střešní krytina na vaši pergolu. Výsledný vzhled nenarušuje životní prostředí a může se pochlubit originálním designem. Rákos mimo jiné zapadne do jakékoliv zahrádky. Malou nevýhodou je fakt, že při silném dešti vás tento typ střešní krytiny příliš neochrání.

PVC krytiny

Další možností zastřešení pergol je PVC krytina. Vyrábí se v podobě vlnitých nebo trapézových desek. Jsou oblíbené pro svou nízkou cenu, lehkost a snadnou montáž. Dokážou odolávat teplotám do +60° a do -50°, poté začnou praskat nebo se naopak tavit. Jejich životnost je v průměru stanovena na 20 let.

Asfaltové šindele

Asfaltové šindele jsou na pergolách nejrozšířenější krytinou. Jejich pořízení je sice nákladnější, za to však dokážou poskytnout slušnou životnost. Může se pochlubit svou lehkostí a odolností proti silnému větru. Životnost se deklaruje na 50 let. Nutno podotknout, že asfaltový šindel je skvělou volbou pro pergoly, ale u jiných typů staveb už to o něm neplatí.

Výběr vhodného typu krytiny se tedy odvíjí od toho, jakým způsobem hodláte vytvořený prostor využívat a jaký máte finanční rozpočet.