Střešní krytiny

Vzhledem k tomu, že střecha je vždy jakýmsi završením dlouhodobé práce na celém domě a stává se tak jeho korunou, je třeba velmi dbát na správný výběr střešní krytiny. Je nutné zvolit krytinu s ohledem na celkový charakter budovy, rovněž na účelovost a také v závislosti na ceně. Necháme-li se ovlivnit pouze nízkou cenou, můžeme takzvaně šlápnout vedle.

Trh střešních krytin v současnosti nabízí řešení jak pro novostavby, tak pro budovy renovované. Tvary, barvy, plná funkčnost a navíc i nově působící estetické hledisko jim nelze upřít. Při rozhodování, jakou střešní krytinu zvolit, je nutné zvážit, jakou životnost od ní očekáváme v porovnání s tím, jakou životnost nám mohou ve skutečnosti nabídnout.

Zde uvádíme přehled základních střešních krytin, které se v současnosti nabízejí.

Keramická pálená střešní krytina

Jako jedna z nejstarších typů střešní krytiny, hodící se téměř na jakýkoliv typ střech s minimálním sklonem již od 12°. Tradice při výrobě pálených tašek dodává krytině kvalitu, dlouhověkost a odolnost.

Cenově jsou pálené tašky, oproti jiným krytinám na trhu, mírně dražší, avšak rozdíl se vytrácí s ohledem na jejich kvalitu a životnost.
Více o keramické pálené střeše

Betonové tašky

Betonové střešní tašky jsou oblíbené díky široké škále barev i použití. Lze je použít pro střechy se sklonem již od 7° a více. Betonové střešní tašky spolehlivě odolávají extrémním vlivům okolního prostředí. Povrch většiny betonových tašek je opatřen dvojitým nástřikem.

Střešní krytina z betonových tašek může opticky působit mohutněji. Není však pravda, že by betonová krytina byla celkově těžší a více zatěžovala konstrukci střechy. Samotná taška sice může vážit více, většinou však platí, že je jich třeba na zastřešení méně. Proto je v konečném součtu váha pálené i betonové střešní krytiny prakticky srovnatelná, záleží vždy na typu. (Rozdíl hmotnosti mezi pálenou a těžší betonovou taškou je kolem 3kg/m2)

Cenově jsou levnější než keramické tašky. Pohybují se již od 200,-/m2
Více o betonové střešní krytině

Plechová střecha

Plechové střešní krytiny jsou v dnešní době tvarově i barevně čím dál více podobnější klasickým taškám, nebo se vyrábějí jako velkoformátové rovné či vlnité tabule. Mnoho lidí volí tento typ střechy z důvodu jejich váhy, snadnosti montáže a ceně.
Více o plechové střeše

Plastová střecha

Poslední dobou je možné vidět jako pokrývku střechy i plastové varianty střešní krytiny. Její nízká cena a relativně dlouhá životnost bývá výsledkem výběru právě tohoto typu střešní krytiny. Navíc je lehká a díky své váze snadno montovatelná.
Více o plastové střešní krytině

Asfaltová střecha

Nejrozšířenější asfaltovou krytinou jsou asfaltové šindele, které jsou oblíbené díky své lehkosti a vzhledu. Vybírat můžete z několika tvarů, barevných provedení i typů. Existuje mnoho prodejců asfaltových šindelů, ne všichni jsou však kvalitními prodejci. Při výběru se předem poraďte s odborníkem.
Více o asfaltové střešní krytině

Zelená střecha

Kdo je milovníkem zeleně, rostlin, je ekologicky založený a nehledí na cenu střechy, může si dovolit zelenou pokrývku svého domu. Tento druh střešní krytiny je jednou z nejdražších variant střech, zato však nejekologičtější.
Více o zelené střeše

Došková střecha

Došková střecha zažila na několik dekád určitý stavební útlum. Nejnovější zprávy se opírají o jejím velkém návratu. Klasické slaměné došky jsou z ohledu použití ve skrytu před došky rákosovými. A není se čemu divit, jelikož rákos funguje jako skvělý tepelně izolační materiál.
Více o doškové střeše