Úniky tepla střechou

Při pohledu na nedoplatek za elektřinu, plyn nebo na fakturu za uhlí, vždy přemýšlíme jak ušetřit v příštím zimním období bez ztráty domácího tepla. O instalaci plastových oken a kvalitním fasádním systému uvažujeme vždy jako prvním, ale málokdo tuší, jak velké množství tepla nám uniká stropem či střechou. O zateplení střechy budeme uvažovat v případě obytného podkroví.

Kolik tepla uniká střechou

Nezateplenou střechou nebo stropem může unikat přibližně 15 % tepla. Zejména ve starších rodinných domech může být tento problém docela výrazný. Strop starších přízemních staveb mívá velkou plochu a staré dřevěné trámové stropy navíc nedosahují dobrých tepelně izolačních parametrů. Jednou z možností je rozšíření obytné plochy díky rekonstrukcí spojenou s půdní vestavbou a izolací střechy. Pokud půdní prostor nevyužijete, pro izolaci stropu postačí zateplit podlahu na půdě.

Izolace podlahy nevytápěné půdy nijak neomezí využívání půdního prostoru jako skladovací plochy pro nejrůznější věci. Instalace tohoto typu zateplení není vůbec náročná a zvládne ji svépomocí i průměrně zručný kutil.

Jak zateplit střechu

Zateplení střechy je důležité rozhodnutí každého majitele rodinného domu. Zabráníme unikání dnes drahého tepla a netopíme Pánubohu do oken. Správné složení střešního pláště je nejdůležitější pro správnost funkce tepelné izolace. Na trhu je dnes nepřeberné množství tepelných izolantů pro střešní konstrukce. Nejčastěji používanou je minerální vlna, která zcela nahradila dříve používanou skelnou vatu. Pokud se pustíme do zateplení svépomocí, nikdy nezapomínejme na správnou tloušťku vlny, mnohdy se stává, že v dobré víře zvolíme podle krokví, ale taková je vždy nedostačující.

Dle složení pláště střechy bychom měli pod krytinou a bedněním či latěmi mít umístěnou hydroizolaci, která zabrání pronikání vody při porušení některé šablony či tašky. Dále následují vzduchová mezera a difúzní fólie, která umožní kondenzované vlhkosti odvětrat střešní skladbu, ale nepropustí ji zpět do interiéru. Následuje umístění minerální vlny, kterou klademe nejméně ve dvou vrstvách, čímž dokonale zateplíme podkroví.

Pro zabránění pronikání vzdušné vlhkosti z podkroví, a to zejména v případě koupelen, musíme správně umístit parotěsnou zábranu. Dbáme především na dokonalé utěsnění spojů.

Jako poslední vrstvu klademe sádrokartony, palubky, osb desky apod.

Zateplit střechu dnes můžeme i dalšími izolanty, ať přírodními či umělého původu. Rozšířenou se stává tzv. foukaná izolace, kterou provádí specializovaná firma. Do již upraveného pláště se z půdních prostor vhání izolant do mezikrokevního prostoru.

Pro různé typy domů je možnost využít i ovčí vlnu, ale zde je třeba dbát na dokonalé ošetření proti škůdcům.

Zateplení stropu

Když se rozhodneme, že nechceme využívat půdní prostory jako obytné, ale nadále je používat ke skladování, je vhodné pro eliminaci tepelných ztrát izolovat pouze strop nejvyššího patra budovy. Jak bylo uvedeno výše, takovou práci je schopen svépomocí zvládnout i průměrně zručný kutil. Většinou dochází k zateplení stropu v obytných místnostech, kdy snižujeme stropní konstrukci právě o umístěnou izolaci a následně umístíme podhledové prvky.

Takové zateplení má výhodu v možnosti změny elektroinstalace vedené právě vzniklým snížením stropu. Méně se používá zateplení stropu přímo z půdních prostor. V takovém případě klademe tepelnou izolaci na podlahu a posléze ještě zajistíme pokládkou např. dřevěné podlahy či osb desek.

Obytné podkroví

Špatně zvolená izolace nám zajistí nejenom únik tepla v zimních měsících, ale vede k tomu, že naopak při letních vysokých teplotách panuje v pokojích pod střechou nesnesitelné horko.